The Membership Committee is the guardian of excellence in determining which candidates may go forward for election to the Fellowship. The Membership Committee consists of a Chair, Chairs of each of the Membership Selection Panels, and the Chair of the International Committee. Each of the 11 Membership Selection Panels looks after a sector of engineering.
Chair
- Professor Nilay Shah OBE FREng
Ex-officio
- The President
Membership Selection Panel Chairs
Panel 1 - Civil, Construction and Environmental
- Dr Mark Raiss FREng
Panel 2 - Materials and Mining
- Professor Judith Driscoll FREng
Panel 3 - Chemical and Process
- Chris Hamlin FREng
Panel 4 - Aerospace
- Dr Ian Ritchey FREng
Panel 5 - Transport and Mechanical
- Ginny Clark CBE FREng
Panel 6 - Manufacturing and Design
- Dick Elsy CBE FREng
Panel 7 - Electrical and Electronic
- Professor Barry Lennox FREng
Panel 8 - Energy and Power
- Jane Atkinson CBE FREng
Panel 9 - Medical and Bioengineering
- Professor Mohan Edirisinghe OBE FREng
Panel 10 - Computing and Communications
- Professor Rahim Tafazolli FREng
Panel 11 - Special
- Dame Judith Hackitt DBE FREng
Committee secretariat
- Chantel Amankwa-Dei
Membership Selection Panel Members
Panel 1 - Civil, Construction and Environmental
- Professor Luke Bisby FREng FRSE
- Dr Julie Bregulla FREng
- Professor Byron Byrne FREng
- David Edwards FREng
- Mr Mark Enzer OBE FREng
- Professor Leroy Gardner FREng
- Professor Kirill Horoshenkov FREng
- Anthony O'Brien FREng
- Dr Nelson Ogunshakin OBE FREng
- David Rooke MBE FREng
- Professor Tiziana Rossetto FREng
Panel 2 - Materials and Mining
- Professor James Busfield FREng
- Professor Daniele Dini FREng
- Professor Hong Dong FREng
- Neil Glover FREng
- Dr Gareth Hinds FREng
- Professor David Knowles FREng
- Peter Lee FREng
- Professor Stuart Lyon FREng
- Professor Conchúr Ó Brádaigh FREng FRSE
Panel 3 - Chemicals and Process
- Professor Yulong Ding FREng
- Professor Jarka Glassey FREng
- Professor Omar Matar FREng
- Professor Iqbal Mujtaba FREng
- Dr Ian Noble FREng
- Dr Fiona Rayment OBE FREng
- Professor Kevin Roberts FREng
- Andrew Rutter FREng
- Moazzam Shamsi FREng
Panel 4 - Aerospace
- Professor Holger Babinsky FREng
- Professor Jonathan Cooper FREng
- Professor Richard Holdaway CBE FREng
- Luke Logan FREng
- Professor Epaminondas Mastorakos FREng
- Professor Steve Parkes FREng
- Professor Honor Powrie FREng
- Rob Savidge FREng
Panel 5 - Transport and Mechanical
- Jonathan Carling FREng
- Kevin Daffey FREng
- Professor Steve Dixon FREng
- Stephen Featherstone FREng
- Anthony Graham FREng
- Professor Simon Iwnicki FREng
- Professor Kai Hong Luo FREng
- Professor Aimee Morgans FREng
- Professor Richard Stone FREng
Panel 6 - Manufacturing and Design
- Zayeed Alam FREng
- Professor Peter Childs FREng
- Andrew Churchill FREng
- Professor Paul Conway FREng
- David Holmes OBE FREng
- Professor Margaret Lucas FREng FRSE
- Professor Nikola Stosic FREng
- Henning von Spreckelsen FREng
- Roger Wells FREng
Panel 7 - Electrical and Electronic
- Professor Bill Drury FREng
- Professor Yang Hao FREng
- Dr Bryn Hughes FREng
- Professor Graham Machin FREng
- Professor Rachel Oliver FREng
- Professor Tong Sun OBE FREng
- Dr Robert Swann FREng
- Dr Simon Thomas FREng
- Professor Sergei Turitsyn FREng
- Professor Bernard Weiss FREng
- Professor Roger Woods FREng
Panel 8 - Energy and Power
- Dr Rajapillai Ahilan FREng
- Dr Fawaz Bitar FREng
- Stuart Crooks CBE FREng
- Alice Delahunty FREng
- Professor Sebastian Geiger FREng FRSE
- Professor Deborah Greaves OBE FREng
- Graham Henley FREng
- Professor Sam Kingman FREng
- Professor Sandro Macchietto FREng
- Chris Waldon FREng
Panel 9 - Medical and Bioengineering
- Professor Trish Connolly FREng FRSE
- Professor Jonathan Cooper FREng FRSE
- Professor Barry Hayes-Gill FREng
- Dr Andrew Lynn FREng
- Professor Stephen O'Connor FREng
- Professor Sebastian Ourselin FREng
- Professor Esther Rodriguez-Villegas FREng
- Dr Norman Smith FREng
- Professor Yiannis Ventikos FREng
Panel 10 - Computing and Communications
- Andrew Bud CBE FREng
- Chris Earnshaw OBE FREng
- Professor Edmund Burke FREng
- Professor Jian Dai FREng
- Professor Phillipa Gardner FREng
- Professor Mark Girolami FREng FRSE
- Professor Edwin Hancock FREng
- Richard Hopkins FREng
- Koray Kavukcuoglu FREng
- Professor Simon Saunders FREng
- Dr Andrew Senior FREng
- Professor Niki Trigoni FREng
- Dr Alison Vincent FREng
Panel 11 - Special
- Adrian Baguley CB FREng
- Professor Andrew Blake FREng FRS
- Sir Ian Chapman FREng FRS
- Elspeth Finch MBE FREng
- Michael Haigh FREng
- Professor Andrew Long FREng
- Jim O'Sullivan FREng
- Professor Elena Rodriguez-Falcon FREng
- Gaven Smith CB FREng
Panel Secretariat
- Chantel Amankwa-Dei